Kategóriák
Kosár
Naptár
TOP termékek
Termékajánló
Fórum
A jól működő akvárium
A jól működő akvárium
Ha működésről van szó, az ember hajlamos valamilyen gépre, műszaki berendezésre, pl. a saját autójára gondolni, pedig a biológiai rendszerek működése is ugyanolyan törvényszerűségeket feltételez.
Mikor valami hiányzik, vagy mikor valamiből túlságosan sok van, az mindig a működés rovására megy. (Az autós hasonlatnál maradva teljességgel elképzelhetetlen, hogy autózni tudjak üzemanyag nélkül, de ugyanolyan rossz, ha – biztos, ami biztos alapon – az utasteret, meg a motorházat is teletöltöm benzinnel. Mindennek megvan a maga helye és szerepe a biológiai rendszerek esetében is.
Akváriumunk működése szempontjából elengedhetetlenül fontos a megfelelő világítás. Ha nem biztosítunk elegendő fényt, a növényeink hamarosan elpusztulnak. Ha túlságosan sok fény éri az akváriumot, a zöldalgák inváziószerűen jelennek meg a medence üvegfalán és a berendezési tárgyakon, belepik a növények leveleit, ami szintén pusztulásukat okozhatja. Hol van hát az arany középút? Talán rossz hír, de erre a kérdésre nem lehet egyértelműen válaszolni. Viszont nagyon izgalmas feladat megtalálni, kikísérletezni az akvárium számára optimális fényviszonyokat!
Egyik vásárlónk – kezdő akvarista, kedves szőke hölgy – állandóan arról panaszkodott, hogy nagyon zavarja a hálószobában elhelyezett akvárium. (Nem a motoros szűrő üzemzajával volt a baj, ezt rögtön az elején tisztáztuk, mondtuk neki, hogy nyugodtan húzza ki éjszakára, nem fognak megfulladni a halai.) A magunk részéről el sem tudtuk képzelni, hogy mi más lehet még zavaró egy szívet-lelket gyönyörködtető akváriumban? Szikrázóan tiszta víz, élénk színek – mintha egy tökéletesen sikerült fényképet nézegetne az ember nap-nap után! Aztán hetekkel később, végső elkeseredésében kibökte, hogy nem tud szinte egy percet sem aludni az éjszakára is (!) „teljes gőzzel” megvilágított akváriumtól...