Kategóriák
Kosár
Naptár
TOP termékek
Termékajánló
Fórum
Fekete és ezüst - a tetrákról
Fekete tetra az akváriumban
A televízió jóvoltából sok érdekes természetfilm jut el hozzánk a Dél-Amerikai kontinens életközösségeivel kapcsolatban, és természetesen minket - amatőr természetbúvárokat - a vízalatti világ rejtelmei érdekelnek leginkább.
A minap Guyana érintetlen vidékeit volt szerencsém megtekinteni a TV-ben (egy óriásvidra család táplálkozási szokásait figyelve meglepődve tapasztaltam, hogy hatalmas húsevő piranhák szerepelnek az étlapon!!!) és azon nyomban el is határoztam, hogy megírom ezt a cikket a fekete tetrákról...
Semmi vérengzés, semmi rendkívüli - mindössze annyi a közös a két halfajban, hogy mindkettő a pontylazacfélék családjába tartozik, és hogy mindkettő remekül gondozható akváriumban.
A magam részéről a fekete tetrákat részesítem előnyben - gondoztam már húsevő piranhákat is, nem is keveset - ajánlani is inkább a fekete tetrákat ajánlom, mert véleményem szerint akváriumi körülmények között sokkal érdekesebb, sokkal könnyebben megfigyelhető faj, ráadásul nem igényel több száz literes medencét. Azért lássuk a hirhedt piranhát is, legalább egy fénykép erejéig!
És most vissza a fekete tetrához! Paraguayban, Braziliában és Bolíviában őshonos, 5-6cm nagyságúra növő halacska. Színezetében a fekete és az ezüst dominál, rendkívül lapos, "penge" hatású akváriumlakó.
Szereti a növényekkel dúsan telepített medencét, kezdetben félénk, de nagyon hamar feltalálja magát és érdeklődve jön-megy az akváriumban. A fiatal halak színe majdnem teljesen fekete, az idősebbek hátrésze barnászöld, a mellrész ezüst. Törzsén két haránt irányú fekete csík figyelhető meg. A nemek megkülönböztetése könnyű, a hímek kisebbek maradnak, egyenes hasvonalúak, míg a nőstények nagyobbra nőnek és gömbölyű a hasvonaluk. Ivaréréshez közeledve a nőstények erőteljesen beikrásodnak - pocakot eresztenek.
Aranytetrák az akváriumban. Kitenyésztett, érdekes színváltozat.
Én az alábbi módszerrel tenyésztettem őket: Egy kb. 40literes akváriumot háromnegyed részig feltöltöttem 10-12nk-jú állott vízzel, ikráztató növényként jávai mohát használtam. A víz hőfokát 26C-ra állítottam be. A kezdetben félénk állatok viszonylag hamar megszokták az új környezetüket és a hím látványos udvarlásba kezdett. Nagyon sok ikrát raktak, ikrázás után a tenyészállatokat azonnal kivettem a medencéből és ikrapenészedés-gátló szert tettem az ívató medence vizébe. Az ikrák rendkívül hamar kikeltek és több száz kis tetra hemzsegett a viszonylag kis méretű tenyészakváriumban. Első eleségként - a szikzacskó felszívódása után - kifejezetten ivadékhalaknak való poreleséget adtam nekik, néhány nap elteltével azonban áttértem a frissen keltetett sóféreg naupliusokra. Az elhullás minimális volt, hamarosan átkerültek egy jóval nagyobb (150literes) nevelő akváriumba.
Mesterségesen festett ("tetovált") tetrák.
Injekcióstűvel fecskendezik a színanyagot a bőr alá. Nem túl humánus megoldás, a festékanyag hamar eltűnik a halak bőre alól. (Marad a kifakult, színevesztett hal.) Szingapúrban "készítik" őket és "discoflipper" néven hozzák forgalaomba. Ilyen halat lehetőleg ne vásároljatok, bármennyire is szépnek tűnnek!
"Tetrás" élőhelyek.
A tetrákra kifejezetten jellemző, hogy némely egyed rendkívül gyorsan növekszik, háromszor, négyszer akkora, mint a testvérei - ezt a jelenséget "szétnövésnek" hívjuk. A növésben lemaradottakat fejlettebb testvéreik fölfalhatják.
Ezeket a növényeket javaslom a tetrás akváriumba: 1. Óriás tundérhínár (Cabomba aquatica)
A képen jól láthatóak a víz fölött nyíló sárga virágok. (Nem biotóp akváriumot készítünk, ezek a növények máshol őshonosak, de nagyon jól mutatnak a tetrás akváriumban.)
Szára erőteljes, kissé rozsdás színezetű.
Laza, finom levélszerkezet jellemzi az óriás tündérhínárt.