Kategóriák
Kosár
Naptár
TOP termékek
Termékajánló
Fórum
A megvilágítás időtartama
A megvilágítás időtartama
Az akvárium napi 8-10 órai megvilágítást igényel. (Éjszakára nem kell megvilágítani!) Ha olyan helyiségben van, ahol sok természetes fényt kap, akkor rövidebb ideig tartó mesterséges világításra lesz szükség.
A szakkönyvek olyan helyet javasolnak az akvárium számára, ahol nem érheti közvetlen napfény: Távol az ablaktól, a lakás egy csendes zugát ajánlják, mint ideális megoldást. Hosszú ideig tűző napnak kitenni tényleg nem szabad az akváriumot, viszont egy-két órás „szolid” napsütés nyugodtan jöhet! Ha a felkelő vagy lenyugvó nap sugarai egy rövid ideig átjárhatják az akváriumot, az mind a halak, mind a növények számára egyértelműen hasznos!
A fény és az algák
Ahol fény és víz együttesen van jelen, ott rövid időn belül megjelennek a különféle alsóbbrendű növényi szervezetek. (Ha túl sok és erős fény éri az akváriumot, a zöld algák szaporodnak el. Ha kevés a fény, akkor a barna algák, bár ez nem mindig ilyen egyértelmű.) Mit lehet tenni ellenük? Értékelhetjük „ellenséges támadásként” megjelenésüket, de helyesebb, ha egyfajta jelzésnek vesszük. Akvárium nem létezik alga nélkül, viszont a túl sok alga arra utal, hogy valami nincs rendben a biológiai rendszerünkkel.
Az elsődleges teendő ilyenkor néhány algaevő hal beszerzése, amelyek különleges nyaló szájszervük segítségével eltávolítják az algát a medence üvegfaláról, a berendezési tárgyakról és a növények leveleiről. Vannak olyan algaevő fajok (pl. Gibbiceps) amelyek az akvárium növényeiben is kárt tehetnek. Vásárlás előtt vegyétek igénybe hozzáértő akvarista segítségét! (Mi a „hagyományos”, jó öreg „Ancit” javasoljuk, lehetőleg nem túl nagy példányokat, hogy ne legyenek lusták.)
Aztán el kell gondolkodni azon, hogy jó helyre tettük-e az akváriumot? Ha déli fekvésű szobában az ablak előtt áll, valószínűleg az algaevők sem fognak segíteni. (Nem fogják győzni a munkát.) Ha viszont úgy ítéljük meg, hogy a hely megfelelő, akkor belekezdhetünk egy kísérletbe a mesterséges megvilágítás időtartamát illetően: Az algák színétől függően 1-2 órával csökkentsük, ill. növeljük a megvilágítást.
Az elalgásodás kérdésköre olyan összetett és bonyolult, hogy egyetlen módszerrel néha nem is érhetjük el a célunkat. Szükség lehet algaölő folyadék alkalmazására, esetleg tőzegkivonatot kell a vízbe juttatni, vagy egyszerűen csak annyi a dolgunk, hogy kicseréljük a nem megfelelő fénycsöveket. A mágneses algakaparót mi is használjuk, mert ezzel lehet az algákat a legegyszerűbben eltávolítani a frontüvegről. Minden probléma egyedi, épp ezért az a legbiztosabb, ha személyesen kerestek fel minket a további kérdéseitekkel!
Egy tanulságos történetet azért még leírok: Körülbelül hetven akváriumot gondoztunk abban az időben, ennyi hal etetése pedig már nem kis feladat. Siettem, az eleséges doboz kicsúszott a kezemből és a tartalmának egy jó része az egyik akváriumban landolt. A halak persze boldogok voltak – szinte fürödtek a bezúduló eleségtömegben – én pedig megpróbáltam menteni a menthetőt: Finom szövésű halkifogó hálóval és aljzattisztítóval eltávolítani a fölösleges mennyiségű kaját.
A lényeg az, hogy néhány napon belül ez az egy medence a hetven közül annyira bealgásodott, hogy alig láttunk bele. Mentőakciómnak köszönhetően a nitrit mérgezést sikerült elkerülni, de az algák visszajelzése alapján az eleség eltávolítása koránt sem volt tökéletes.(Egy „kanna benzin” zúdult az üzemelő, tűzforró motorra.)